دانشگاه فرهنگیان چیست؟

علی احمدی پنجشنبه 5 آبان 1401 - 06:33

دانشگاه فرهنگیان که با نام تربیت مدرس هم شناخته می‌شود، یک دانشگاه مخصوص تربیت نیرو‌های اموزش پرورش بوده و به صورت پردیس و دانشکده در سراسر کشور ایجاد شده و وجود دارد. علاقه مندان به حرفه آموزگاری می‌توانند از طریق کنکور و مصاحبه وارد دانشگاه‌های فرهنگیان شده و به استخدام آموزش پرورش درآیند. در ادامه با دانشگاه فرهنگیان به طور کامل آشنا خواهید شد.

معرفی دانشگاه فرهنگیان

اگر قصد ورود به دانشگاه فرهنگیان را دارید، در حین ثبت نام کنکور باید علاقه مندی خود را به دانشگاه فرهنگیان در سایت سنجش اعلام کنید. دانشگاه فرهنگیان زیر نظر سازمان علوم و تحقیق و فناوری بوده و توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تاسیس شد. دانشگاه مذکور دارای چندین مرکز آموزشی است که هر ساله تعداد زیادی معلم تربیت شده را وارد مدارس کرده و آموزش پرورش را از لحاظ معلم تامین می‌کند.

دانشگاه فرهنگیان در سال ۱۳۹۰ تاسیس شد و وظیفه اش تامین نیروی انسانی آموزش پرورش بود. هم اکنون این دانشگاه دارای ۶۴ پردیس و ۳۴ دانشکده است.

دانشگاه فرهنگیان معلمان خبره‌ای را در سطوح بالا تربیت می‌‌کند و به توانمند سازی و تربیت و تامین معلمان برای آموزش و پرورش مشغول است. دانشگاه فرهنگیان امروزه آرزوی بسیاری از داوطلبان کنکور بوده و توانسته به خوبی از عهده تامین معلمان برآید و مزایای تعبیه شده هم بی تاثیر نیست.

دانشگاه فرهنگیان از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین دانشگاه تربیت معلم کشور است و اولین کسی که ریاست این دانشگاه مهم و استراتژیک را بر عهده گرفت هم حسین خنیفر بود. دانشگاه فرهنگیان به مدت دو سال مشغول پذیرش دانشجویان بورسیه بود. فرهنگیان دارای ۸۵۶ اعضای هیئت علمی بوده و دارای ۷۸۰۲۲ دانشجوی فعال و خلاق است که معلمان آینده هم است. همچنین این دانشگاه دارای ۹۶۳۳۸ فارع التحصیل بوده و ۱۰۹۹۶ مهارت آموز است. دانشگاه فرهنگیان تاکنون ۸۸۱۸ مقاله علمی منتشر کرده است و ۲۷ همایش علمی مفید در این دانشگاه برگزار شده است و ۵۰۲ مقاله بسیار معتبر بین المللی از این دانشگاه در سطح جهانی منتشر شده است.

فرهنگیان از دانشگاه‌هایی بوده که برای پذیرش در آن باید از دو مرحله گذر کنید که هرکدام از این مراحل نمره جداگانه خود را دارد. داوطلبان بعد از کنکور و انتخاب رشته که فرآیند سختی دارد در صورت واجد شرایط بودن به مصاحبه دعوت شده که از مهمترین بخش‌های پذیرش فرهنگیان است. در این مصاحبه سلامت جسمی و روانی و انگیزه داوطلب و در فرد متقاضی سنجیده می‌شود.

فرآیند شرکت در مصاحبه و قبولی دانشگاه فرهنگیان

شیوه گزینش در این دانشگاه بسیار مفصل و متمرکز بوده به طوریکه در دفترچه انتخاب رشته دو صفحه را به خودش اختصاص داده است. در این دو صفحه شروطی مانند نداشتن سوء پیشینه و تعهد به قوانین اساسی و توانایی بالای جسمی جهت انجام وظایف معلمی و سلامت روحی و روانی و غیره.... قید شده است.

داوطلبان با اعلام علاقه مندی به تحصیل در این دانشگاه فرم مربوطه را ثبت کرده که از طریق کنکور سراسری امکان پذیر است.

به دلیل به استخدام در آمدن دانشجویان در آموزش پرورش، بسیاری از داوطلبان کنکور در تلاش هستند که بتوانند وارد دانشگاه فرهنگیان شده و از مزایای آن بهره مند شوند.

 به همین دلیل دانشگاه مذکور یک مصاحبه چند برابر ظرفیت دارد که از پذیرفته شدگان دعوت می‌کند که به مصاحبه آمده و پس از قبولی در مصاحبه به طور رسمی دانشجوی دانشگاه فرهنگیان خواهند شد. در ادامه به طور کامل‌تری توضیح خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

داوطلبان قبل از رفتن به مصاحبه باید مدارک خود را اماده کرده و پوششی که مناسب جلسه مصاحبه بوده را از قبل آماده کنند. دعوت به مصاحبه و انجام مصاحبه ضامن قبولی شما نیست و شما نباید گمان کنید که اگر به مصاحبه رفتید و مصاحبه انجام گرفته به معنای ورود شما به دانشگاه فرهنگیان است؛ زیرا اینطور نیست و شما باید در جلسه مصاحبه هم با در نظر گرفتن معیار‌های مصاحبه کننده به قبولی برسید.

اولین قدم برای ثبت نام داتشگاه فرهنگیان تکمیل فرم مربوطه است که در آن اطلاعات فردی و تحصیلی تکمیل شده و به دانشگاه فرستاده می‌شود. شما در صورت واجد شرایط بودن می‌توانید این فرم را پر کنید.

پس از دریافت نتایج کنکور شما رتبه و تراز خود را مشاهده می‌کنید و در صورت قبولی در فرهنگیان می‌توانید کد رشته‌های این دانشگاه را نسبت به اولویت در انتخاب رشته تکمیل فرمایید.

چینش انتخاب واحد به صورت اینترنتی و در سایت سازمان سنجش انجام می‌گیرد و با توجه به دفترچه انتخاب رشته بوده و واجدیت شرایط رشته‌ها را بر طبق علاقه می‌توان چینش کرد.

مصاحبه فرهنگیان به چه صورت است؟

دانشگاه فرهنگیان به عنوان یک دانشگاه خاص و متمرکز که از دانشگاه‌های برتر کشور هم می‌باشد از طریق مصاحبه و آزمون کتبی که افراد دو برابر ظرفیت در آن شرکت می‌کنند تعدادی به عنوان دانشجویان فرهنگیان پذیرفته می‌شوند.

اسامی دعوت شدگان به مصاحبه در لیست سازمان سنجش منتشر می‌شود و این اسامی موظفند که در ساعت تعیین شده در محل مقرر حضور یابند و فرآیند مصاحبه را انجام دهند.

مصاحبه فرهنگیان شامل سوالاتی است که ۳ الی ۴ نفر از داوطلب می‌پرسند. این مصاحبه شامل سوالات علمی و عقیدتی و سیاسی می‌باشد و همینطور سلامت روان و جسم داوطلب هم بارزیابی و برررسی می‌شود و مصاحبه کنندگان راجع به انگیزه و دلیل شما برای ورود به فرهنگیان می‌پرسند.

با اتمام زمان مصاحبه کمی بعد نتایج مصاحبه در سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد و داوطلبانی که به مصاحبه دعوت شده‌اند، می‌توانند نتایج قبولی یا عدم قبولی را مشاهده کنند و این نتایج نهایی است.

نتایح این دانشگاه همزمان با اعلام نتایج انتخاب رشته اعلام می‌شود و حائز اهمیت بوده که بدانید پردیس‌های خواهران و برادران جداگانه است. پذیرفته شدگان باید بعد از پذیرش به دفتر اسناد رسمی رفته و تعهد دهند که دو برابر طول مدت تحصیل مشغول خدمت به آموزش و مرورش خواهند شد و فقط افرادی که تعهد خدمت بدهند به استخدام اموزش پرورش درآمده و دانشجو معلم خواهند شد.

شما یک هفته قبل از انجام مصاحبه از تاریخ و مکان مصاحبه مطلع خواهید شد و می‌توانید تمام مدارک علنی و کارت عضویت در بسیج و تقدیر نامه‌های خود را با خود ببرید تا بتوانید از امتیازارت ویژه و خاص برای قبولی در این دانشگاه معتبر استفاده کنید.

رشته‌های دانشگاه فرهنگیان

دبیر الهیات، دبیری تاریخ، دبیری ورزشی و تربیت بدنی، دبیری آموزش زبان و ادبیات، دبیری شیمی، دبیری علوم اجتماعی، راهنمایی و مشاوره، دبیری ریاضی و فیزیک، دبیری عرب، دبیری جغرافیا، دبیری زیست شناسی و ..... از جمله رشته‌های دانشگاه فرهنگیان است.

شرایط کلی پذیرش دانشگاه فرهنگیان

شرایط کلی پذیرش دانشگاه فرهنگیان به شرح زیر است:

 • دارا بودن نمره علمی ۶۵۰۰ و بالاتر
 • داشتن مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی
 • سن باید پایین ۲۴ سال یا پایین تر
 • نداشتن تعهد خدمت به سازمان اداره یا مرکز دیگری در آغاز تحصیل
 • سوابق کاری یا خدمت سربازی باعث افزایش سقف سنی نمیشود
 • داشتن حداقل معدل کل در سه پایه دبیرستان که باید بالای ۱۴ باشد
 • بومی بودن در کد رشته مربوطه
 • تعهد عدم جا به جایی برون استانی جهت استخدام شدن
 • برخورداری از سلامت کامل روانی و جسمی که داوطلب حسن معلمی را داشته باشد.
 • نخبگان و مخترعان و مبتکران و همینطور برگزیدگان المپیاد های علنی دارای امتیاز‌های ویژه جهت پذیرش در دانشگاه فرهنگیان است.
 • موفقیت شما در مصاحبه تماما بستگی به انگیزه و شایستگی علمی و شخصیتی و اعتقادی شما دارد.
 • کلیه اخبار و مسائل نهم در این خصوص در سایت سنجش اعلام می‌گردد.
 • اگر می‌خواهید به مصاحبه دعوت شوید باید فرهنگیان را جزو ۱۰ اولویت برتر خود در انتخاب رشته قرار دهید.
 • شما با مطالعه اخرین رتبه‌های قبولی در رشته‌های مورد علاقه تان می‌توانید نسبت به چینش رشته‌ها در انتخاب رشته موفق تر عمل کرده و شانس خود را در قبول رشته و دانشگاه مورد نظرتان بالا ببرید.
 • هرچند که انتخاب این رشته‌ها هم باید با توجه به رتبه و تراز اکتسابی شما انجام شود و نیم بیشتری از قبولی شما مربوط به رتبه و نیم دیگر آن مربوط به چینش دقیق و هوشمتدانه انتخاب رشته شما خواهد بود.
 • در دانشگاه فرهنگیان تمامی رشته‌های تجربی و ریاضی و انسانی درحال تدریس است و دانشجو معلمان در تمامی زیر رشته‌های انسانی و تجربی و ریاضی در حال تحصیل هستند. رشته‌های علوم تربیتی و ورزشی به صورت شناور در سه زیر گروه تدریس می‌شود.

مزایای دانشگاه فرهنگیان

تحصیل در دانشگاه فرهنگیان دارای مزایایی است که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • شما در بدو ورود به دانشگاه فرهنگیان و دانشجو شدن در این دانشگاه به طور رسمی به استخدام اموزش پرورش در می‌آیید.
 • شما در طول تحصیل خود از آموزش پرورش حقوق و هزینه کمک تحصیلی دریافت خواهید کرد. هر سال به این مبلغ اضافه خواهد شد.
 • تحصیل شما در فرهنگیان به صورت تمام وقت است برخلاف دیگر دانشگاه‌ها.
 • مدت زمان تحصیل شما جزو سوابق کاری شما به عنوان یک معلم حساب خواهد شد.
 • اگر واجد شرایط باشید از خوابگاه برخوردار خواهید شد.
 • دانشجو معلمان از شروع ترم چهار به صورت کارورزی کار خود را در مدارس شروع خواهند کرد.
 • دانشجویان پذیرفته شده پسر از خدمت سربازی معاف خواهند شد و فقط دوره آموزشی را میگذرانند.
 • شما در صورت دانشجو شدن در فرهنگیان می‌توانید از بیمه سلامت و بازتشستگی برخوردار شوید.
 • امکان اعزام فرهنگیان به خارج از کشور وجود دارد.
 • اگر از خوابگاه استفاده می‌کنید مبلغ کمی از هزینه را باید به طور مستقیم پرداخت کرده و درواقع و شما موظفید ۴۵ درصد از این مبلغ را به عنوان هزینه خوابگاه به دانشگاه پرداخت کنید. اگر از خوابگاه استفاده نمیکنید باید ۲۵ درصد آن را به دانشگاه پرداخت نمایید.

سایت شمیم فرهنگیان

سایت شمیم که مختص فرهنگیان است بستری مناسب برای ارتباط بین دانشجویان و اساتیدشان برقرار کرده که برای کسب اطلاعات در خصصوص فرهنگیان بسیار کمک کننده خواهد بود.

دانشگاه فرهنگیان همواره نیروی مورد نیاز آموزش پرورش که با جامعه تناسبات داشته باشد و خلاق و علم محور و پویا باشد مورد ارتقا قرار می‌دهد و پذیرش می‌کند.

دانشگاه فرهنگیان باعث نوآوری و تحول و روزآمد بودن نیروی اموزگاری و معلمی کشوز عزیزمان ایران شده است و امروزه هم وظیفه تامین معلمان کشور را به خوبی انجام می‌دهد.

فرهنگیان توانسته نظام تربیت معلم کشور را به خوبی ارتقا دهد و روحیه پژوهش و پژوهنده بودن را در دانشجویان فرهنگی به خوبی رشد دهد. ایجاد انگیزه و مهارت و برنامه‌های آموزشی برای دانشجویان از اهداف اصلی این دانشگاه مهم و کاربردی می‌باشد.

با در نظر داشتن اساس نامه مصوب به دانشگاه تعلیم دانشجو، معلمان و مدیران و کارشناس‌ها با شایستگی‌های اخلاقی بسیار و شایستگی‌های انقلابی و حرفه‌ای و اعتقادی و تخصصی که بتوانند روی شیوه‌های ارتقا در توانمندی‌ها هم مسلط باشند بسیار مهم است.

 به این جهت که دانشجویان بتوانند مهارت تدریس در چند رشته را به دست آورند، این دانشگاه با مراکز آموزشی و پژوهشی همکاری می‌کند که این مراکز دانش مورد نیاز دانشجویان را در اختیار دانشگاه قرار می‌دهد. تولید دانش مورد نیاز دانشحویان که قرار است نسلی دیگر را تربیت دهند از وظایف و کارکرد‌های مهم یک دانشگاه تربیت معلم بوده و گسترده‌ترین دانشگاه تربیت معلم یعنی فرهنگیان هم از این اصل مجزا نیست.

شما در دانشگاه فرهنگیان به هیچ وجه دغدغه شغل و بیکاری ندارید (مسئله‌ای که اکثر دانشجویان با آن درگیر هستند) البته در آخر فارغ التحصیلی آزمونی از دانشجویان فارغ التحصیل می‌گیرند که به هیج وجه سخت نیست و اکثر دانشجویان در آن قبول می‌شوند.

دوره چهار ساله تحصیل شما جزو سوابق شما محسوب خواهد شد و در صورت اتمام تحصیل شما به استخدام رسمی اموزش پرورش درآمده و امنیت شغلی و مالی را تجربه خواهید کرد.

دانشگاه فرهنگیان دارای نظام اداری و مالی مستقل است و وابسته یه هیج ارگانی جز اموزش پرورش نیست و توسط هیئت امنا ادازه می‌شود.

نکات مهم در خصوص دانشگاه فرهنگیان

نقل و انتقال دانشجو در این دانشگاه به هیچ وجه مورد قبول نیست. اگر تحصیل دانشجو به هر دلیلی متوقف شود به استخدام رسمی اموزش و پرورش در نخواهد آمد. در صورت تمایل به ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد در این دانشگاه اید حداقل سه سال سابقه خدمت آموزشی و اداری داشته باشید.

سخن پایانی

اگر شما هم علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه معتبر و پر مزایا هستید و یکی از اولویت‌های شما فرهنگیان است، می‌توانید با استفاده از مطالب ارائه شده در این مطلب، بتوانید اطلاعات جامع و مفیدی را کسب نمایید.

نظرات
  ارسال نظر
  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.